slider_image

Μοιράσου το άρθρο:

06-05-2019

Πρωταθλήτρια στο Μαρόκο η Λάκαινα Μαρία Σάκκαρη

H Μαρία Σάκκαρη είναι η νέα πρωταθλήτρια στο Ραμπάτ! Η 23χρονη Ελληνίδα επέστρεψε από το 2-6, 2-4, κέρδισε την Johanna Konta και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην καριέρα της, αλλά και πρώτο WTA τίτλο για τη χώρα μας μετά από 11 χρόνια!

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε τελικό στο χώμα στο WTA Tour και για δεύτερη συνολικά στην καριέρα της.

Αν και έχανε με 2-4 στα μέσα του 2ου σετ, η 23χρονη Ελληνίδα πανηγύρισε μια τεράστια νίκη απέναντι στην Johanna Konta με 2-6, 6-4, 6-1 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο Grand Prix SAR La Princesse Lalla Meryem του Ραμπάτ.

Η Μαρία όχι μόνο κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο στο WTA Tour, αλλά έγινε και η πρώτη Ελληνίδα που κερδίζει έναν τίτλο στο κορυφαίο tour του πλανήτη, μετά από 11 χρόνια, όταν η Λένα Δανιηλίδου κέρδισε τον 5ο και τελευταίο τίτλο της δικής της καριέρας, στο Χόμπαρτ της Αυστραλίας (2008).

Η Σάκκαρη έχασε για πρώτη φορά σετ αυτή την εβδομάδα, καθώς έμεινε πίσω με 1-5 στο 1ο σετ. Μείωσε σε 2-5 με love service game, αλλά η Konta ήταν καλύτερη σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού και το πιστοποίησε με ακόμα ένα κερδισμένο service game της, για το 6-2.

Η Βρετανίδα απέκτησε τον έλεγχο και στο 2ο σετ, όταν με break έφτασε μέχρι το 4-2. Παρά το γεγονός πως ήταν με την πλάτη στον τοίχο, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν αισθητά καλύτερη σε σχέση με το προηγούμενο σετ και έμεινε κοντά στην Konta, κάτι για το οποίο δικαιώθηκε.

Μετά από ένα μεγάλο game σε διάρκεια, κατάφερε να κάνει το break back και να ισοφαρίσει σε 4-4, αφού έσβησε και 2 ευκαιρίες της Βρετανίδας για το 5-3. Ξεκίνησε έτσι μια αντεπίθεση διαρκείας, κερδίζοντας συνολικά τα 4 τελευταία games του 2ου σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-4. Στο 10ο game επέστρεψε από το 40-0 της Konta, για να κάνει το νέο break που της έδωσε το σετ!

Στο αποφασιστικό σετ η Σάκκαρη ήταν πλέον η παίκτρια που είχε το πάνω χέρι. Αξιοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο και την ανεβασμένη της ψυχολογία, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια απέκτησε πολύ γρήγορα το προβάδισμα με διπλό break και δεν ένιωσε την πίεση του τίτλου, όσο πλησίαζε στο τέλος. Με άνετο κράτημα σερβίς και ακόμα ένα σερί 5 κερδισμένων game στη σειρά, διαμόρφωσε το τελικό 6-1 στο 3ο σετ, έπειτα από 1 ώρα και 57 λεπτά συνολικού αγώνα.

Πηγή: tennisnews.gr