Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 πήρε το Σάββατο 2 Μαρτίου ο Αστέρας Βλαχιώτη απέναντι στην Αθλητική Ένωση Πελλάνας - Καστορείου, στο λακωνικό ντέρμπι του 8ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και στο 20ο λεπτό προηγούνταν με 2-0 (Πούφλης - Σαμπατάκος). Οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης, οι οποίοι βρέθηκαν σε κακή ημέρα, προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκηνικό, όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε για τους γηπεδούχους ο Σικαλόπουλος, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έπειτα από το αποτέλεσμα αυτό, η Α.Ε. Πελλάνας - Καστορείου βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τον Α.Ο. Υπάτου, με 32 βαθμούς και ο Αστέρας Βλαχιώτη στην 8η θέση, έχοντας 30 βαθμούς.