Ήττα για την ΑΕ Σπάρτη - Παραιτήθηκε ο Στεφανίδης

• Σμίκρυνση
  • Επαναφορά
  • Μεγέθυνση
Μεγέθυνση εικόνας
Την εντός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η ΑΕ Σπάρτη από τον Άρη, την Τετάρτη 16 Μαΐου, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Football League.

Μάλιστα υπήρξε και ολιγόλεπτη διακοπή του παιχνιδιού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε στο 45΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διαμαντόπουλου και στη συνέχεια ο γκολκίπερ της ΑΕ Σπάρτη Μακρυωνίτης καθώς και άλλοι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Μαρκαντωνάτο, ο οποίος πήγε τους βοηθούς τους στα αποδυτήρια και λίγο αργότερα επέστρεψε για να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕ Σπάρτη δεν κατάφερε να αντιδράσει και ο Άρης σημείωσε ακόμα δύο τέρματα με τον Πασά στο 63΄και τον Διαμαντόπουλο στο 76΄.

Πλέον απομένουν δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος και η λακωνική ομάδα που αυτή τη στιγμή είναι ισόβαθμη με άλλες τρεις (Αιγινιακό, Αναγέννηση Καρδίτσας και Εργοτέλη), αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Δόξα Δράμας και τον ΟΦΗ.

Δείτε τη βαθμολογία εδώ.

Παραιτήθηκε ο προπονητής της ΑΕ Σπάρτη Μάρκος Στεφανίδης
Την παραίτησή του ανακοίνωσε στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα με τον Άρη ο προπονητής της ΑΕ Σπάρτη Μάρκος Στεφανίδης. Ο κ. Στεφανίδης ευχαρίστησε τον κόσμο που πήγε στο γήπεδο, τους ποδοσφαιριστές που όλο αυτό το διάστημα ήταν στην ομάδα, τους δημοσιογράφους και στη συνέχεια ανέφερε μεταξύ άλλων: «Δεν θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή μπορώ να υπηρετήσω αυτό που λέγεται ποδόσφαιρο στη συγκεκριμένη ομάδα». Τέλος, γνωστοποίησε πως η απόφασή του πάρθηκε πριν το παιχνίδι είτε κέρδιζε η ομάδα είτε έχανε και ευχήθηκε η ΑΕ Σπάρτη να βρει τον δρόμο της.