Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για την ΑΕ Σπάρτη...

• Σμίκρυνση
  • Επαναφορά
  • Μεγέθυνση

φωτογραφία αρχείουΜεγέθυνση εικόνας

Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η ΑΕ Σπάρτη από τον Απόλλωνα Λάρισας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Football League.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 1ο λεπτό, με το σουτ του Τσιλούλη να φεύγει άουτ, ενώ πέντε λεπτά μετά, την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Κανούλα. Το 1-0 ήρθε για τον Απόλλωνα στο 7΄, με τον Δημολιό να κάνει το γύρισμα και τον Κανούλα με σουτ να νικά τον Μακρυωνίτη. Ο γκολκίπερ της Σπάρτης αντέδρασε σωστά έξι λεπτά μετά, διώχνοντας το σουτ του Μαυριά, αλλά και στο 31 αποκρούοντας με τα πόδια την προβολή του Τσιλούλη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να κάνει το 2-0 στο 55, με τον Κανούλα να πλασάρει σωστά, μετά από ασίστ του Χατζή και να σκοράρει το δεύτερό του τέρμα. Στο 60 η κεφαλιά του Ανδρέου έφυγε εκτός, μετά από σέντρα του Μαυριά, ενώ στο 64 το γυριστό του Καρακατσάνη έφυγε άουτ. Έξι λεπτά μετά η Σπάρτη απάντησε, με σουτ του Ράνου που μπλόκαρε ο Παϊτέρης, ενώ ο φορ της Σπάρτης απείλησε ξανά στο 74, αλλά το σουτ του κόντραρε σε αμυντικούς. Στο 79 ο Μακρυωνίτης μπλόκαρε το σουτ του Καρακατσάνη και στις καθυστερήσεις ο τελευταίος έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς αστόχησε σε τετ-α-τετ.

Σημειώνεται πως αυτή η ήττα ήταν η τέταρτη συνεχόμενη για τη λακωνική ομάδα που διανύει αγωνιστικά την χειρότερή της περίοδο στο φετινό πρωτάθλημα.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Δημολιός, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής, Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας (88 Γαρυφαλλόπουλος), Σουλίδης (62 Καρακατσάνης), Τσιλούλης (75 Κακάμης).

Σπάρτη (Γιώργος Πολυμενέας): Μακρυωνίτης, Σάββα, Βοσνακίδης, Ζουλιώτης, Ράνος, Καζβιρόπουλος (72 Γουόρτνεν), Τσιμότζι, Παναγιώτου, Μπουζούκης, Σανδραβέλης, Φουρτάδο.